2013 Upper Midwest Emmy® Recipients



generic emmy banner

 

Congratulations to the 2013 Upper Midwest Regional Emmy® recipients!

If you missed out, head on over to our facebook page for a multi-media extravaganza from before, during and after the 2013 Emmy® Party. Tag yourself or friends in our photos, even upload your shots and be part of Emmy® history.

emmystatuetteOne statuette is presented to the main entrant for each winning entry. Others listed on the official entry form in the call for entries are eligible to purchase duplicate statuettes.  Those can be ordered through the Upper Midwest Emmy® office.  Those who worked on a project who are not eligible for a statuette can purchase a production certificate or plaque upon verification of their participation.

In accordance with the rules of the National Academy of Television Arts and Sciences (NATAS), regardless of station or company affiliation, individual recipient(s) retain possession of the Emmy® statuette. Emmy® Awards are presented to individuals, not their employers. Ownership of the statue is retained by the individual, even if an employer pays entry fees. Emmy® statuettes are the property of NATAS and may not be sold or transferred to anyone other than the official recipient.  Click here for official NATAS Emmy® rules for promoting your award and/or nomination.

You can order an additional Emmy® statuette or nomination plaque here.

And the 2013 Upper Midwest Regional Emmy® Awards go to………..

01A: Newscast – Daytime – Markets 1-20

  • WCCO 4 News This Morning – WCCO-TV
    • Michael J Caputa, News Director
    • Bess Ellenson, Executive Producer
    • Mike Verlo, Producer
    • Nikki Muehlhausen, Producer
    • Mike Binkley, Anchor
    • Angela Davis, Anchor
    • Michael Augustyniak, Meteorologist
    • Natalie Kane, Traffic Reporter
    • Kate Raddatz, Reporter
    • Edward Moody, Reporter
    • Wade Mesenbring, Director
    • Adam Chernow, Director

01B: Newscast – Daytime – Markets 21-140

  • KELOLAND This Morning-April 10, 2013 – KELO-TV
    • Beth Jensen, News Director
    • Dexter Gronseth, Assignment Editor
    • Jaine Andrews, Managing Editor
    • Jenna Petrak, Web Producer
    • Kevin Kjergaard, Chief Photographer
    • Alyssa Smith, Producer
    • Sarah Bryant, Producer
    • Casey Wonnenberg, Anchor/Reporter
    • Shawn Neisteadt, Anchor/Reporter
    • Brian Karstens, Meteorologist
    • Ben Cathey, Meteorologist
    • Austin Hoffman, Videojournalist
    • Kellee Azar, Videojournalist
    • Ben Dunsmoor, Reporter
    • Derek Olson, Videojournalist

01C: Newscast – Daytime – Markets 141+

  • KTTC NewsCenter Today – May 2, 2013 – KTTC-TV
    • Noel Sederstrom, News Director
    • Krista Corrigan, Producer
    • Daniel Wolfe, Anchor/Producer
    • Jess Abrahamson, Anchor/Producer
    • Ted Schmidt, Meteorologist
    • Brie Groves, Multimedia Journalist
    • Pat Lund, Sports Director
    • Curt Pufahl, Internet Director
    • Jason Holland, Director
    • Andrew “Ace” Browning, Audio

02A: Newscast – Evening – Markets 1-20

  • Fox @ 10 – KMSP-TV
    • Patrick Armijo, Executive Producer
    • Ryan Rablin, Producer
    • Bill Dallman, VP/News Director
    • Marian Davey, Assistant News Director
    • Kelly Huffman, Managing Editor
    • Keith Brown, Operations Manager
    • Spencer Driskill, Chief Photographer
    • Randy Meier, Anchor
    • Ian Leonard, Meteorologist
    • Jim Rich, Sports Anchor
    • Tom Lyden, Reporter
    • Leah Beno, Reporter
    • Bill Keller, Reporter
    • Rob King, Editor
    • Steve Stark, Director
    • Nick Lambert, Assignment Editor
    • Carl Jaeger, Assignment Editor
    • Annie Koolen, Assignment Editor
    • Paul Blume, Reporter

02B: Newscast – Evening – Markets 21-140 (*Two recipients*)

  • Eyewitness News at Six – WDIO-TV
    • Steve Goodspeed, News Director
    • Jon Ellis, Assistant News Director
    • Darren Danielson, News Anchor
    • Renee Passal, Reporter
    • Alan Hoglund, Reporter
    • Dayna Landgrebe, Producer
    • Paige Calhoun, Reporter
    • Justin Liles, Meteorologist
    • Dan Williamson, Sports Director
    • John Whaley, Chief Photographer
    • Glenn Kellahan, Photographer
    • Carl Sauer, Photographer
    • Kyle Aune, Photographer
    • Dave Cowardin, Photographer
    • Dan Bergh, Photographer
    • Sue Holt, Graphics Supervisor
  • KELOLAND News at 6PM-April 10, 2013 – KELO-TV
    • Beth Jensen, News Director
    • Dexter Gronseth, Assignment Editor
    • Jaine Andrews, Managing Editor
    • Kevin Kjergaard, Chief Photographer
    • Jenna Petrak, Web Producer
    • Andrew Graning, Producer
    • Don Jorgensen, Anchor
    • Sammi Bjelland, Anchor
    • Jay Trobec, Chief Meteorologist
    • Hailey Higgins, Reporter
    • Perry Groten, Reporter
    • Kelly Bartnick, Reporter
    • Derek Olson, Videojournalist
    • Casey Wonnenberg, Reporter
    • Angela Kennecke, Reporter
    • Erich Schaffhauser, Videojournalist
    • Michael Simundson, Photographer
    • Terry Kjergaard, Photographer
    • Jesse Goebel, Photographer
    • Thom Morrow, Photographer

02C: Newscast – Evening – Markets 141+

  • Snow MAYhem Team Coverage – KIMT-TV
    • Amy Fleming, Anchor
    • Matt Bradley, Anchor
    • Adam Sallet, Producer
    • Jaime Copley, News Director

03A: Newscast – Weekend Markets 1-20

  • Fox @ Nine – KMSP-TV
    • Bill Snodgrass, Producer
    • Bill Dallman, News Director
    • Marian Davey, Assistant News Director
    • Kelly Huffman, Managing Editor
    • Lori Fisher, Executive Producer
    • Randy Meier, Anchor
    • Tim Blotz, Anchor
    • Steve Frazier, Meteorologist
    • Jonathan Choe, Reporter
    • Paul Blume, Reporter
    • Iris Perez, Reporter
    • Trace Stump, Producer
    • Tom Cousins, Director
    • Rob King, Editor
    • Misty Ritchie, Editor
    • Adam Frenz, Asst. Director
    • Nick Lambert, Assignment Desk Editor
    • Matt Montgomery, Sports Producer
    • Dawn Mitchell, Sports Anchor
    • Carl Jaeger, Assignment Editor

03B: Newscast – Weekend Markets 21-140

  • KCCI 8 News Sunday – KCCI-TV
    • Danielle Sauka, Producer
    • Emily Price, Anchor
    • Todd Magel, Anchor
    • John Hoyem, Producer
    • Erin Moynihan, Producer
    • Shaina Humphries, Reporter
    • Ben Sabal, Photographer
    • Tom Rapp, Photographer
    • Meredith Garman, Director
    • Kurtis Gertz, Meteorologist
    • Scott Reister, Sports Anchor
    • Dave Busiek, News Director

03C: Newscast – Weekend – Markets 141+

  • KX News Weekend – KXMC-TV
    • Jim Olson, News Director & Reporter
    • Jennifer Thogramson, Anchor
    • Derek Hackett, Weekend Sports Anchor

04A: General Assignment Report – Within 24 Hours

04B: General Assignment Report – No Time Limit

  • Know Before You Tow – KARE-TV
    • Boyd Huppert, Producer
    • Jonathan Malat, Producer
    • Jeff Kraker, Associate Producer
    • Jeff Wiltgen, Associate Producer
    • John Divall, Associate Producer

05: Breaking News

06: Continuing Coverage (*Three Recipients*)

  • Durham’s Travels – WHO-TV
    • Sonya Heitshusen, Reporter
    • Mike Borland, Photojournalist
  • Hurricane Sandy – WCCO-TV
    • Jamie Yuccas, Reporter
    • Tom Aviles, Photojournalist
    • Art Phillips, Photojournalist/Live Truck Operator
  • Minnesota in Pakistan – KSTP-TV
    • Mark Albert, Reporter

07: News Special (*Two Recipients*)

  • Return to Pearl Harbor – WXOW-TV
    • Amy DuPont, Anchor/Reporter/Producer
    • Nick Bjerke, Photographer/ Editor
    • Brandon Schockmel, Director
    • Steve Bland, Production Assistant
    • Sean Dwyer, News Director
  • Safe at Home – KARE-TV
    • Jennifer Young, Producer
    • Boyd Huppert, Reporter
    • Jonathan Malat, Photographer
    • Jeff Wiltgen, Photographer
    • Bill Middeke, Photographer
    • Jeff Kraker, Photographer
    • Deb Lyngdal, Photographer
    • Randy Shaver, Anchor
    • Julie Nelson, Anchor

08: Investigative Report

  • “Cab”italism – KMSP-TV
    • Trish Van Pilsum, Reporter
    • John Michael, Producer
    • Bradley Swagger, Editor/Photojournalist
    • Tyler Ryan, Photojournalist
    • Doug solomon, Photojournalist

09A: Feature News Report – Light Single Story/Series

  • Schoep and John – WCCO-TV
    • Rachel Slavik, Reporter
    • David Porter, Photographer

09B: Feature News Report – Serious Single Story/Series

  • Saving Grace – KARE-TV
    • Boyd Huppert, Producer
    • Jonathan Malat, Producer

10: Crime

  • North Minneapolis – KARE-TV
    • Jana Shortal, Reporter
    • Bill Middeke, Photojournalist

11A: Arts/Entertainment: Single Story (*Two Recipients)

11B: Arts/Entertainment: Program

  • My Way Back Home: Caroline Smith – Pioneer Public Television
    • Dana Johnson, Executive Producer/Director
    • Dan Huiting, Director of Photography
    • Kevin Russell, Editor
    • BJ Burton, Audio
    • Tom Herbers, Audio
    • Andre Durand, Camera
    • Eli Ljung, Camera
    • Chris Hadland, Camera
    • Caroline Smith, Music
    • Dajana Strong, Design

12A: Business/Consumer: Single Story(*Two Recipients)

12B: Business/Consumer – Program

  • Created in the Corridor – KGAN-TV
    • Scott Sanborn, Reporter/Producer
    • Dallas Houtz, Photographer/Editor
    • Sean Walshire, Photographer/Editor
    • Diane Sandberg, Photographer/Editor
    • Matt Wulfekuhle, Editor

13A: Politics/Government – Single Story

13B: Politics/Government – Program

  • Minnesota Marriage Debate – KARE-TV
    • Jennifer Young, Producer
    • Karla Hult, Reporter
    • Sasha Aslanian, Reporter
    • Deb Lyngdal, Photographer
    • John Drilling, Photographer
    • Cindy Chapman, Producer

14A: Sports – Single Story/Segment (*Two Recipients)

  • Midco Sports Magazine – Taking the Reins – Midco Sports Network
    • Nate Burdine, Executive Producer
    • Jolene Loetscher, Reporter
    • Christian Begeman, Associate Producer
    • Tom Nieman, Host
  • The Courage of Caitlin – FOX Sports North
    • Tony Tortorici, Executive Producer
    • Trevor Fleck, Coordinating Producer
    • Marney Gellner, Reporter
    • Chris Ritchie, Editor
    • Ralph Gasow, Photographer
    • Nick Kesler, Photographer

14B: Sports – News Series

  • The Running Man – WKBT-TV
    • Jennifer Livingston, Reporter/Editor
    • Kirk Arneson, Photographer

14C: Sports – Program Series (Outside of News)

  • Woog Remembers – FOX Sports North
    • Tony Tortorici, Executive Producer
    • Trevor Fleck, Coordinating Producer
    • Paul Hipp, Producer
    • Ralph Gasow, Photographer
    • Dan Dettman, Photographer
    • Nicole Kunkel, Editor

14D: Sportscast

  • Keith Murphy Sportscast – WHO TV
    • Keith Murphy, Sports Director
    • Andy Fales, Reporter
    • John Sears, Reporter
    • Chris Hassel, Reporter

14E: Sports – One-Time Special (*Two Recipients)

  • Hockey Day Minnesota – FOX Sports North
    • Tony Tortorici, Executive Producer
    • Trevor Fleck, Coordinating Producer
    • John Stroh, Producer
    • Vanessa Lambert, Producer
    • Skip Krueger, Producer
    • Brent Rieland, Producer
    • Chris Withers, Producer
    • Matt Gangl, Director
    • Michael Malmgren, Director
    • Dave Higgins, Director
    • Pat O’Connor, Director
    • Tom Hanneman, Host
    • Marney Gellner, Host
    • Tom Chorske, Analyst
    • Wes Walz, Analyst
    • Kevin Gorg, Analyst
    • Casey Hankinson, Analyst
    • Mike Greenlay, Analyst
    • Doug McLeod, Play-by-Play
    • Brendan Burke, Play-by-Play
    • Anthony LaPanta, Play-by-Play
    • Sophia Minnaert, Reporter
    • Ben Clymer, Reporter
  • Spotlight: Josh Willingham – FOX Sports North
    • Tony Tortorici, Executive Producer
    • Trevor Fleck, Coordinating Producer
    • Paul Hipp, Producer
    • Nicole Kunkel, Editor
    • Tom Hanneman, Narrator

14F: Sports – Documentary

14G: Sports – Interview/Discussion

  • Shawn Retires – WHO-TV
    • Erin Kiernan, Reporter
    • Randy Schumacher, Photojournalist

15A: Sporting Event/Game – Live/Unedited – Program/Special

  • Midco Sports Network Live Summit League Basketball – Midco Sports Network
    • Nate Burdine, Executive Producer
    • Nathan Aamodt, Producer
    • Brian Cooper, Director
    • Toby McDonald, Technical Director
    • Tom Nieman, Play-by-Play
    • Brad Newitt, Color Analyst
    • Steve Hallstrom, Sideline Reporter
    • Ron Peterson, Chief Broadcast Engineer
    • Darrel Nelson, Engineer in Charge
    • Jasen Lenz, Broadcast Engineer
    • Dan Aspan, Producer
    • Jason Andera, Producer
    • David Brown, Producer
    • Adam Murray, Master Control
    • Jordan Dalton, Analyst
    • Jeff Harkness, Analyst
    • Laura Anderson, Network Support
    • Jordon Weideman, Art Director
    • Jolene Loetscher, Writer

15B: Sporting Event/Game – Live/Unedited – Series

  • Minnesota Twins Season Series – FOX Sports North
    • Tony Tortorici, Executive Producer
    • Trevor Fleck, Coordinating Producer
    • Chris Withers, Producer
    • John Stroh, Producer
    • Matt Gangl, Director
    • Dave Dittman, Director
    • Dave Higgins, Director
    • Pat O’Connor, Director
    • Dick Bremer, Play-by-Play
    • Bert Blyleven, Analyst
    • Ron Coomer, Analyst
    • Roy Smalley, Analyst
    • Jamie Hersch, Reporter
    • Kevin Gorg, Reporter
    • Bob Rohde, Director of Operations
    • Erich Manwarren, Operations Manager
    • Patricia Whitney, Operations Coordinator
    • Sarah Pechacek, Operations Coordinator

16A: Weather-Single Story/Segment

16B: Weather – Weathercast (Segment in a newscast)

17A: Documentary – Cultural

  • Asian Flavors – Twin Cities Public Television
    • Daniel Pierce Bergin, Producer/Director
    • Angela Barrett, Production Assistant
    • Fanique Weeks-Kelley, Production Manager
    • Jim Kron, Director of Photography
    • Jerry Lakso, Online Editor
    • Bob Tracy, Executive in Charge
    • Pamela McClanahan, Project Consultant
    • Phyllis Louise Harris, Co-writer/Project Consultant
    • Raghavan Iyer, Presenter
    • Shari Lamke, Sr. Director-Supervising Producer
    • Lucy Swift, Vice President, MN Productions & Partnerships
    • Terry O’Reilly, Chief Content Officer

17B: Documentary – Historical

17C: Documentary – Topical

  • Overcoming All Odds to Succeed – Vikings Entertainment Network
    • Bryan Harper, Executive Producer
    • Ryan Semanko, Producer
    • Nick Kesler, Videographer
    • Rick Riley, Narrator

18: Children (12 & Under)

  • The Choo Choo Bob Show – Birdhouse Holdings LLC
    • Bob Vince, Executive Producer
    • Bob Medcraft, Producer
    • Andy Grund, Director
    • Mark Har, 1st Assistant Director
    • Rich Kronfeld, Producer
    • Paul Carlson, Producer
    • Joe Martin, Producer
    • Sam Heyn, Associate Producer
    • Wilson Webb, Associate Producer
    • Christiana Clark, Actor – Ticket Agent Cee Cee
    • Emily Fradenburgh, Actor – Engineer Emily
    • Paul Howe, Actor – Engineer Paul
    • Charles Hubbell, Actor – Charlie Rat
    • Randy Reyes, Actor – Randy the Planner
    • David Tufford, Actor – Conductor Dave
    • Bryan Axell, Production Designer
    • Nikki Martin, Continuity
    • Nick Kesler, Camera Operator
    • Gerard Bonnette, Studio Audio Mixer
    • Chris Malone, Chief Technician

19: Teen (13 and up)

  • Hookah Hoopla – KMSP-TV
    • John Michael, Producer
    • Trish Van Pilsum, Reporter
    • Bradley Swagger, Editor/Photographer
    • Tyler Ryan, Photographer

20: Education/Schools

  • Ruth’s Place – KARE-TV
    • Boyd  Huppert, Producer
    • Jonathan Malat, Producer

21A: Health/Science/Environment – Single Story (*Two Recipients*)

21B: Health/Science/Environment – Program

  • Project H2O – KARE-TV
    • Julie Anderson, Producer
    • Cindy Chapman, Producer
    • Stacey Nogy, Executive Producer
    • Jay Olstad, Reporter
    • Allen Costantini, Reporter
    • Bob Crippa, Photojournalist
    • Gary Knox, Photojournalist
    • Belinda Jensen, Reporter/Anchor
    • Randy Shaver, Anchor
    • Julie Nelson, Anchor
    • Ron Stover, Photojournalist
    • Jim Douglas, Photojournalist
    • Greg Vandegrift, Reporter
    • Craig Norkus, Photojournalist
    • Jonathan Malat, Photojournalist
    • Nate Anderson, Photojournalist
    • Tom Cornell, Photojournalist
    • Amy Schmieg, Director

22A: Historic/Cultural/Nostalgic – Single Story (*Two Recipients*)

  • Capturing a Community – Twin Cities Public Television
    • Amy Melin, Producer
    • Daniel Huiting, Director of Photography
    • Katherine McDonald, Associate Producer
    • Joel Jameson, Field Audio
    • Brian Wagner, Online Editor
    • Joseph Demko, Post Production Audio
    • Joel Zimmerman, Production and Web Coordinator
    • David Roth, Managing Producer
    • Norbert Een, Senior Managing Producer
    • Ashleigh V. Rowe, Senior Series Producer
    • Dianne Steinbach, Executive Producer
    • Terry O’Reilly, Chief Content Officer
  • Film Finale – KARE-TV
    • Boyd Huppert, Producer
    • Jonathan Malat, Producer

22B: Historic/Cultural/Nostalgic – Program

  • Aviation Storytellers-The Tail Gunner and the Navigator – North Metro TV
    • Damian Kussian, Producer, Director, Cinematographer, Editor
    • Olga Lezhepekova, Editor, Cinematographer
    • Ariana Nyman, Cinematographer, Editor
    • Dale DiMassi, Additional Camera Operator
    • Matt Waldron, Graphics/Special FX
    • Brian Bradbury, Assistant Editor
  • Jackie Robinson Day – FOX Sports North
    • Tony Tortorici, Executive Producer
    • Trevor Fleck, Coordinating Producer
    • Chris Withers, Producer
    • Vanessa Lambert, Producer
    • Nicole Kunkel, Editor
    • Marney Gellner, Reporter

23A: Military – Single Story

  • Healing Waters – KARE-TV
    • Boyd Huppert, Producer
    • Jonathan Malat, Producer

23B: Military – Program

  • Marching Orders – WXOW-TV
    • Amy DuPont, Anchor/Reporter/Producer/Editor
    • Mark Bronson, Photographer/Editor
    • Brandon Schockmel, Director/Editor
    • Steve Bland, Production Assistant
    • Nick Bjerke, Production Assistant

24: Informational/Instructional – Single Story

  • The Nomadic Press – Twin Cities Public Television
    • Marissa Blahnik, Producer
    • Brittany Shrimpton, Associate Producer
    • Michael Phillips, Videographer
    • Skip Davis, Editor
    • Ezra Gold, Online Editor
    • Joseph Demko, Post Production Audio
    • Joel Zimmerman, Production/Web Coordinator
    • David Roth, Managing Producer
    • Norbert Een, Senior Managing Producer
    • Ashleigh V. Rowe, Senior Series Producer
    • Dianne Steinbach, Executive Producer
    • Terry O’Reilly, Chief Content Officer

25A: Interview/Discussion – Single Story

  • In Their Own Words – Hennepin County
    • Tomoko Townsley, Producer/Photographer/Editor
    • Carolyn Marinan, Executive Producer
    • Steven Voeller, Executive Producer

25B: Interview/Discussion – Program

  • In My Own Words: Rick Adelman – FOX Sports North
    • Tony Tortorici, Executive Producer
    • Trevor Fleck, Coordinating Producer
    • Tom Hanneman, Host
    • Paul Hipp, Producer
    • Ralph Gasow, Photographer
    • Mike Novak, Photographer
    • Nicole Kunkel, Editor

26: Magazine (*Three Recipients*)

  • Backstage Pass with Julie Nelson – KARE-TV
    • Julie Nelson, Host
    • Tacy Mangan, Producer
    • Craig Norkus, Photojournalist
    • Ron Stover, Photojournalist
  • Due North Outdoors! – Ron Schara Productions
    • Bill Sherck, Writer/Producer/Talent
    • Eric Parker Andersen, Story Editor
    • Don Stremski, Online Editor
  • Minnesota Original: JoAnn Verburg/Marion McClinton/Cloud Cult – Twin Cities Public Television
    • Ashleigh V. Rowe, Senior Series Producer
    • Amy Melin, Field Producer
    • David Roth, Managing Producer
    • Katherine McDonald, Associate Producer
    • Brittany Shrimpton, Associate Producer/Narrator
    • Ezra Gold, Online Editor
    • Adam Geiger, Editor
    • Daniel Huiting, Director of Photography/Editor
    • Michael Phillips, Videographer
    • Ryan Thompson, Director of Photography/Lighting
    • Joel Zimmerman, Production/Web Coordinator
    • Mitch Griffin, Field Audio
    • Joseph Demko, Post Production Audio
    • Brandon Burton, Cloud Cult Audio Mix
    • Dianne Steinbach, Executive Producer
    • Terry O’Reilly, Chief Content Officer

27A: Public/Current/Community Affairs – Single Story

  • Women Gamblers – KARE-TV
    • Julie Nelson, Reporter
    • Tacy Mangan, Producer
    • Deb Lyngdal, Photojournalist

27B: Public/Current/Community Affairs – Program

  • Uneasy Street – WDIO-TV
    • Alan Hoglund, Reporter
    • Desten Johnson, Photographer

28: Special Event Coverage (other than News or Sports)

  • Rock The Garden 2012 – Twin Cities Public Television
    • Ashleigh V. Rowe, Senior Series Producer
    • David Roth, Managing Producer
    • Katherine McDonald, Associate Producer
    • Brittany Shrimpton, Associate Producer
    • Joel Zimmerman, Production/Web Coordinator
    • Kate Westlund, Production Assistant
    • David Bales, Videographer
    • Matt Ehling, Videographer
    • Jon Springer, Videographer
    • Ryan Thompson, Videographer
    • Daniel Huiting, Editor
    • Adam Geiger, Editor
    • Mitch Griffin, Post Production Audio
    • Joseph Demko, Post Production Audio
    • Ezra Gold, Additional Audio
    • Alauna Yust, Production Assistant
    • Dianne Steinbach, Executive Producer
    • Terry O’Reilly, Cheif Content Officer

29: Interstitial

  • TPTMN Celebrates 10 years of Partnership Filler – Twin Cities Public Television
    • Shari Lamke, Producer
    • Alauna Yust, Field Producer
    • Angela Barrett, Field Producer
    • Lucy Swift, Vice President MN Productions & Partnerships
    • Terry O’Reilly, Chief Content Officer
    • Erica Winegar, Communications Coordinator
    • Jim Kron, Videographer
    • Michael Phillips, Videographer
    • Val Mondor, Editor

30A: Community/Public Service (PSA) – Single Spot

  • Summer Harvest For Kids - KSTP-TV
    • Henry Schneider, Producer
    • Kate Bendell, Marketing Manager
    • Shawn Braith, Executive Producer
    • Paul Gaulke, Executive Producer
    • Pepe Barton, Assistant Camera

30B: Community/Public Service (PSAs) – Campaign

31A: Promotion: News – Single Spot

  • Winter Weather App – KMSP-TV
    • Nick Abdo, Senior Producer/Editor/Director
    • Kevin Myers, Writer/Creative Director
    • David Pint, Shooter
    • Seth Gow, Producer
    • Keith Marler, Actor
    • Ian Leonard, Actor

31B: Promotion: News – Image

  • Big Fans Campaign – KMSP-TV
    • Kevin Myers, Creative Director
    • David Pint, Editor
    • Nick Abdo, Location Scout
    • Seth Gow, Videographer
    • Scott Brady, VP of Creative Services

31C: Promotion: Program – Single Spot

  • Antiques Roadshow In Rapid City – South Dakota Public Broadcasting
    • Dave Foote, Producer/Editor
    • Joe Tlustos, Voice Talent
    • Fritz Miller, SDPB Director of Marketing

31D: Promotion: Program – Image/Campaign

  • Weather App Campaign – KMSP-TV
    • Nick Abdo, Senior Producer/Editor/Director
    • Kevin Myers, Writer/Creative Director
    • David Pint, Shooter
    • Seth Gow, Producer
    • Keith Marler, Actor
    • Ian Leonard, Actor

32A: Commercial – Single Spot

  • Willingham Walkoff – Persicope
    • Charlie Callahan, Executive Creative Director
    • Tom Witkowski, Associate Creative Director
    • Jesse Bodell, Senior Art Director
    • Abby Stavig, Agency Producer
    • ian Corbin, Editor
    • Jenna Danna, Creative Coordinator

32B: Commercial – Campaign

  • Bobblehead Theatre – Periscope
    • Charlie Callahan, Executive Creative Director
    • Tom Witkowski, Associate Creative Director
    • Jesse Bodell, Senior Art Director
    • Abby Stavig, Agency Producer
    • Ian Corbin, Editor
    • Jenna Danna, Creative Coordinator

33: Station Excellence

  • KMSP FOX 9 – KMSP-TV
    • Carol Rueppel, VP and General Manager
    • Bill Dallman, VP and News Dierctor
    • Kelly Huffman, Managing Editor
    • Marian Davey, Assistant News Director
    • Lori Fisher, Executive Producer
    • Kevin Myers, Creative Manager
    • Patrick Armijo, Executive Producer
    • Jeffrey Orcutt, Excutive Producer
    • Keith Brown, Operations Manager
    • Ian Leonard, Chief Meteorologist
    • John Michael, Special Projects Manager
    • Spencer Driskill, Chief Photojournalist
    • Scott Brady, VP of Creative Services

34: News Excellence

  • KARE 11 News – KARE-TV
    • Jane Helmke, News Director
    • KARE 11 Staff, Staff

35: Community Service

  • Girls & Science Campaign – KMSP-TV
    • Scott Brady, VP of Creative Services
    • Carol Rueppel, VP and Geenral Manager
    • Bill Dallman, VP and News Dierctor
    • Kevin Myers, Creative Manager
    • Bill Snodgrass, News Producer
    • Ian Leonard , Chief Meteorologist
    • Keith Marler, FOX 9 Meteorologist
    • Pam Silverman, Sales and Client Manager
    • Meghan Flaagan, Community Producer
    • Becky Parenteau, Sales Marketing coordinator

36: Interactivity

  • WCCO Weather Watcher Network – WCCO-TV
    • Scott Wooldridge, Director of Promotion & Production
    • Casey Kespohl, Creative Director
    • Mike Augustyniak, Director of Meteorology
    • Michael J Caputa, News Director
    • Gary Kroger, Director of Engineering & Operations

37: Musical Composition/Arrangement

  • Clouds – Zach Sobiech Osteosarcoma Fund
    • Zach Sobiech, Songwriter/Performer
    • Karl Demer, Song Producer
    • Mike Rominski, Video Producer

38: Audio

39: Lighting

40A: Director – Newscast, Live or Live-to-Tape

40B: Director – Sports

40C: Director – Post-Production, Short Form (Promos, PSAs, Commercials, Opens, etc.)

  • State of Hockey Anthem – Minnesota Wild Hockey Club
    • Maggie J. Kukar, Manager, Broadcasting/Production
    • Paul Loomis, Producer

40D: Director – ACP Operator

41A: Editor – Program (Non-News)

41B: Editor – Short Form (Promos, PSAs, Commercials, Opens, etc.)

41C: Editor – News

41D: Editor – Sports

42A: Graphic Arts – Graphics

42B: Graphic Arts – Animation

43: News Producer

44A: Writer – Program (Non-News) (*Two Recipients*)

44B: Writer – News

44C: Writer – Short Form (Promos, PSAs, Commercials, Opens, etc.)

44D: Writer – Commentary/Editorial

45A: On-Camera Talent – Anchor – News

45B: On-Camera Talent – Anchor – Weather

45C: On-Camera Talent – Anchor – Sports (*Two Recipients*)

45D: On-Camera Talent – Commentator/Editorialist

45E: On-Camera Talent – Performer/Narrator

45F: On-Camera Talent – Program Host/Moderator

45G: On-Camera Talent – Reporter – General Assignment

45H: Reporter – Sports (50% of time as sports reporter)

45I: Sports: Analyst

45J: Sports: Play-by-Play

46A: Photographer – Program (Non-News)

  • On The Road – KSTP-TV
    • David Peterson, Photographer

46B: Photographer – Short Form (Promos, PSAs, Commercials, Opens, etc.)

46C: Photographer – News

46D: Photographer – Sports (*Two Recipients*)

46E: Video Essay (Single Camera Only) (*Two Recipients)

47: Video Journalist

48: Technical Achievement

  • Inside the Fire – KARE-TV
    • Jonathan Malat, Chief Technical Advisor
    • Bill Middeke, Technical Advisor
    • Jeff Wiltgen, Technical Advisor
    • Jeff Kraker, Technical Advisor
    • Jamie Novak, Firefighter
    • Boyd Huppert, Technical Advisor

 



Comments are closed.