2012 Upper Midwest Emmy® Recipients



Congratulations to all of the 2012 Upper Midwest Regional Emmy® recipients. If you missed out, head on over to our facebook page and check it out. It’s a multi-media extravaganza from before, during and after the 2012 Emmy® Party. You can tag yourself or your friends in our photos, even upload your shots and be part of Emmy® history. We’ve added links to some of the winners: e-mail us a link to your entry or post it in the comments!

Only one statuette is awarded in each category. Additional statuettes can be ordered through the Upper Midwest office and may only be purchased by those listed on the official entry form in the call for entries as eligible to receive the Emmy®. Those who worked on a project who are not eligible for a statuette can purchase a production certificate or plaque upon verification of their participation.  Click here for official NATAS Emmy® rules for promoting your award and/or nomination.

In accordance with the rules of the National Academy of Television Arts and Sciences (NATAS), regardless of station or company affiliation, individual recipient(s) retain possession of the Emmy® statuette. Emmy® Awards are presented to individuals, not their employers. Ownership of the statue is retained by the individual, even if an employer pays entry fees. Emmy® statuettes are the property of NATAS and may not be sold or transferred to anyone other than the official recipient.

You can order an additional Emmy® statuette or nomination plaque here.

1A – Newscast – Daytime – Markets 1-20

  • WCCO 4 News This Morning- WCCO-TV
    • Michael J Caputa, News Director
    • Mike Binkley, Anchor
    • Angela Davis, Anchor
    • Mike Augustyniak, Meteorologist
    • Natalie Kane, Traffic Reporter
    • Lauren Casey, Meteorologist
    • Mike Verlo, Producer
    • Jamie Yuccas, Reporter
    • Chris Stanford, Reporter

1B – Newscast – Daytime – Markets 21-140

  • KELOLAND This Morning- KELO-TV
    • Beth Jensen, News Director
    • Anna Peters Kruse, Producer
    • Amanda Schneider, Producer
    • Nicole Winters, Anchor
    • Brian Karstens, Meteorologist
    • Kelly Bartnick, Reporter
    • Hailey Higgins, Reporter
    • Casey Wonnenberg, Reporter
    • Shawn Neisteadt, Reporter
    • Dexter Gronseth, Assignment Editor
    • Jaine Andrews, Managing Editor
    • Andrea Leesch, Web Producer
    • Kevin Kjergaard, Chief Photojournalist
    • Terry Kjergaard, Photojournalist
    • Mike Simundson, Photojournalist
    • Thom Morrow, Photojournalist
    • Jesse Goebel, Photojournalist
    • Karen Sherman, Web Producer

1C – Newscast – Daytime – Markets 141+

  • KTTC NewsCenter Today at 5:30/6 a.m., April 10, 2012- KTTC-TV
    • Noel Sederstrom, News Director
    • Daniel Wolfe, Anchor/Producer
    • Derek Kauffman, Producer
    • Jess Abrahamson, Anchor/Producer
    • Ted Schmidt, Meteorologist
    • Jonathan Kegges, Meteorologist/Reporter
    • Chuck Sibley, Chief Photographer
    • Aubrey Helms, Anchor/Producer/Reporter
    • Heidi Wigdahl, Multimedia Journalist
    • Pat Lund, Sports Director
    • Jason Holland, Director
    • Andrew Browning, Audio
    • Paul Robertson, Asst. Director of Engineering

2A – Newscast – Evening – Markets 1-20

2B – Newscast – Evening – Markets 21-140

  • Channel 13 News at 5- WHO-TV
    • Kelly Kasparie, Producer
    • Rod Peterson, News Director
    • Randy Cole, Editor
    • Megan Reuther, Reporter
    • Jannay Towne, Reporter
    • Dan Winters, Reporter
    • Erin Kiernan, Anchor
    • Sonya Heitshusen, Anchor
    • Mike Borland, Photographer
    • Lee Rouse, Photographer
    • Matt Baker, Assignment Editor
    • Dave Olson, Photographer
    • Trent Reicks, Photographer
    • Eric Gooden, Photographer
    • Eli Gardiner, Photographer
    • Roger Riley, Photographer
    • Dave Price, Reporter
    • Jeff Felton, Photographer
    • Ed Wilson, Meteorologist
    • Holly Peters, Director
  • CBS News 2 at 10- KGAN-TV
    • Anna Domoto, Producer
    • Tiffany O’Donnell, Anchor
    • Jack Miller, Anchor
    • Kelsey Minor, Reporter
    • David Scanlon, Reporter
    • Jamie Morrissey, Director
    • Heather Gilchrist, Sports Anchor
    • Mace Michaels, Meteorologist
    • Jackie Schmid, Executive Producer
    • Scott Picken, News Director
    • Rod Jackson, Managing Editor
    • Michelle Kay, Reporter

2C – Newscast – Evening – Markets 141+

  • June 2nd Flood Fight 2011- KTIV-TV
    • Bridget Breen, Executive Producer/News Director
    • Matt Breen, Anchor
    • Kristie VerMulm, Anchor
    • Kim Wilson, Producer
    • Forrest Saunders, Reporter
    • Tia Heidebrecht, Chief Photographer
    • Matt Haupert, Photographer/Live Truck Operator
    • Colleen O’Shaughnessy, Reporter
    • Zach Tecklenburg, Reporter
    • Ross Caniglia, Reporter
    • Ron Demers, Chief Meteorologist
    • Brad Pautsch, Sports Director
    • Brendan Ford, Regional Master Control/Production Assistant
    • Tom Stock, Production Supervisor
    • MaryAnn Farley, Director
    • George Kmetty IV, Audio Operator
    • Dave Washburn, Graphic Designer

3A – Newscast – Weekend Markets 1-20

  • Fox @ 9 Weekend- KMSP-TV
    • Patrick Armijo, Executive Producer
    • Bill Snodgrass, Producer
    • Lori Fisher, Executive Producer
    • Bill Dallman, VP/News director
    • Marian Davey, Ast. News Director
    • Kelly Huffman, Managing Editor
    • Keith Brown, News Operations Manager
    • Tim Blotz, Anchor
    • Steve Frazier, Meteorologist
    • Marina Jurica, Meteorologist
    • Paul Blume, Reporter
    • Tyler Ryan, Photographer
    • Erik Runge, Reporter/Photographer
    • Tomoko Townsley, Photographer
    • Jody Ambroz, Reporter
    • Tim Grossklaus, Photojournalist
    • Rob Kerr, Director
    • Misty Ritchie, Editor
    • Brian Wiedeke, Photojournalist
    • Ashley Bolkcom, Assignment Editor
    • Rob King, Editor
    • Mike Durkin, Senior Web Producer
    • Matt Montgomery, Associate Producer
    • Carl Jaegar, Assignment Editor

3B – Newscast – Weekend Markets 21-140

  • NewsChannel 8 at 5 Sunday- KCCI-TV
    • John Hoyem, Producer
    • Emily Price, Anchor
    • Todd Magel, Anchor
    • Ken Ambroson, Director
    • Laura Nichols, Reporter
    • Alex Kuberski, Photojournalist
    • Mike Sims, Photojournalist
    • Alex Murphy, Reporter
    • Donna Smith, Photojournalist
    • Kurtis Gertz, Meteorologist
    • Scott Reister, Sports Anchor

3C – Newscast – Weekend – Markets 141+

  • Channel 9 Eyewitness News at 10- KCAU-TV
    • Carla Kreegar, News Director/Producer
    • Jack Brooks, Assistant News Director
    • Aaron Adelson, Photojournalist/Weekend Producer
    • Larry Wentz, Anchor
    • Jenna Rehnstrom, Anchor
    • Jessica Cihacek, Photojournalist/Weekend Anchor
    • Hollie Hojek, Photojournalist
    • Tanya DeJesus, Photojournalist
    • Fred Hexom, Chief Meteorologist
    • Christopher Mulcahy, Photojournalist/Weekend Meteorologist
    • Jonathon Mack, Chief Photographer

4A – General Assignment Report – Within 24 Hours

  • Lake City Grieves- KARE-TV
    • Boyd Huppert, Reporter
    • Craig Norkus, Photojournalist
    • Jeff Wiltgen, Photojournalist
    • C. Barthold, Photojournalist
    • Jim Douglas, Photojournalist
    • Monica Hanson, Photojournalist

4B – General Assignment Report – No Time Limit

  • Cooking Fires: Recipe for Disaster- KARE-TV
    • Boyd Huppert, Reporter
    • Jonathan Malat, Co-Producer
    • Jeff Wiltgen, Co-Producer
  • Over The Wall – KMSP-TV
    • Trish Van Pilsum, Reporter
    • Ronald Johnson, Editor
    • Eric Gedrose, Photojournalist
    • John Michael, Producer

5 – Breaking News

  • School Bus Fire – KCCI-TV
    • Todd Magel, Reporter
    • Jeremy Scavo, Photojournalist

6A – Continuing Coverage – Within 24 Hours

  • Minot Floods- WCCO-TV
    • Jamie Yuccas, Reporter
    • Carly Danek, Photojournalist

6B – Continuing Coverage – No Time Limit

  • Saving Ralph’s- KARE-TV
    • Boyd Huppert, Reporter
    • John Drilling, Photojournalist
    • Craig Norkus, Photojournalist

7 – News Special

  • Tale of the Mouse- KXMC-TV
    • Jim Olson, News Director
    • Shaun Sipma, Anchor/Reporter
    • Perry Olson, Anchor/Reporter
    • Gaylen Ness, Photographer
    • Carla Burbidge, Anchor/Reporter
    • Jennifer Thorgramson, Anchor/Reporter
    • Alysia Huck, Anchor/Reporter
    • Catherine Ross, Anchor/Reporter

8A – Investigative Report – Single Story

  • Sound the Alarm – KMSP-TV
    • Jeff Baillon, Investigative reporter/producer
    • Ron Johnson, Photojournalist/Editor
    • John Michael, Producer
    • Bradley Swagger, photojournalist
    • Eric Gedrose, Photojournalist

8B – Investigative Report – Series

  • Case Closed- KSTP-TV
    • Mark Albert, Reporter
    • Jim O’Connell, Producer

9A – Feature News Report – Light Single Story/Series

  • Hot Dog Man- WCCO-TV
    • Rachel Slavik, Reporter
    • David Porter, Photographer
  • Neighborhood of Love- KARE-TV
    • Boyd Huppert, Producer
    • Jonathan Malat, Co-Producer
  • Poetry Magnate- KARE-TV
    • Boyd Huppert, Producer
    • Jonathan Malat, Co-Producer

9B – Feature News Report – Serious Single Story/Series

  • A Gift for Gloria – KSTP-TV
    • Mitch Pittman, Producer
  • No Longer Silent- WCCO-TV
    • Lindsey Seavert, Reporter
  • Sleeping in Cars- WCCO-TV
    • Bill Hudson, Reporter
    • Carly Danek, Photojournalist

10 – Crime

11A – Arts/Entertainment: Single Story

  • Nada- KARE-TV
    • Boyd Huppert, Producer
    • Jonathan Malat, Co-Producer

11B – Arts/Entertainment: Program

  • Iowans Remember 9/11- Iowa Public Television
    • Duane Huey, Executive Producer, Producer, Writer & Director
    • Judy Blank, Producer
    • Andrea Coyle, Producer
    • David J. Miller, Producer
    • David Feingold, Editor
    • Neal Kyer, Editor
    • Julie Knutson, Editor
    • Chad Aubrey, Editor
    • Rick Fuller, Camera
    • John Torpy, Camera
    • Steve Carns, Camera
    • Philip Blobaum, Camera
    • Scott Faine, Camera
    • Chris Gourley, Camera
    • Jim Leasure, Audio On-Location Sound & Mix
    • Russ Wall, Audio On-Location Sound & Mix

12A – Business/Consumer: Single Story

12B – Business/Consumer – Program

  • Saving Wheat: Rusts Never Sleep- Twin Cities Public Television
    • Steve Spencer, Producer
    • Jennie Reedquist, Production Manager
    • Jim Kron, Videographer
    • Vernon Norwood, Audio
    • Valerie Mondor, Editor
    • Robert Edwards, Production Assistant
    • Tom Trow, Executive in Charge
    • Shari Lamke, Senior Director of Production
    • Terry O’Reilly, Chief Content Officer
    • Carol A. Ishimaru, Partner
    • Richard Zeyen, Historical Consultant
    • Lucy Swift, Vice President, Minnesota Partnerships

13A – Politics/Government – Single Story

13B – Politics/Government – Program

  • LFD On Call – Lakeville Government Channel 16
    • Tim Klausler, Co-Producer/Photographer/Editor
    • Chris Lewis, Host/Co-Producer
    • Jim Schiffman, Puppeteer

14A – Sports – Single Story/Segment

  • Jack Jablonski Story- FOX Sports North
    • Jeffrey Byle, Executive Producer
    • Joseph Maar, Coordinating Producer
    • Jennifey Pransky, Producer
    • Michael Oliver, Producer
    • Matt Schlef, Producer
    • Adam Condal, Editor

14B – Sports – News Series

  • Down at the Derby – WHO-TV
    • Brandon McCauley, Photojournalist
    • Andy Fales, Reporter

14C – Sports – Program Series (Outside of News)

  • Becoming Wild Chapter One- Minnesota Wild Hockey Club
    • Maggie J. Kukar, Broadcasting & Production Manager
    • Derek Bitter, Director
    • Joel Dodson, Executive Producer
    • John Maher, Vice President – Brand Marketing
    • Matt Majka, Chief Operating Officer
    • Dustin Peterson, Production Services Coordinator
    • David Schnack, Director of Photography
    • Michael Hartzel, Director of Photography
    • Jim Zabilla, Director of Photography
    • NoWare Audio Mix and Sound Design
    • Keith Lockwood, Editor

14D – Sportscast

14E – Sports – One-Time Special

  • Magic in Minnesota- Major League Baseball Productions
    • Tareq Naouri, Producer
    • David Gavant, Executive Producer
    • David Check, Executive Producer
    • Jeff Scott, Associate Producer
    • Will Kelly, Associate Producer
    • Hannah Shulman, Associate Producer
    • Roger Schlueter, Associate Producer
    • Marcy Barkan, Associate Producer
    • Chris Monico, Associate Producer
    • Dave Defendini, Associate Producer
    • Shannon Valine, Associate Producer
    • Jon O’Sheal, Associate Producer
    • Brian Schulz, Associate Producer
    • Tom Rome, Associate Producer
    • John Gardner, Associate Producer
    • Brian Stewart, Associate Producer
    • Max Siegal, Associate Producer
    • Andrew Lombardi, Associate Producer
    • Stu Kirshenbaum, Associate Producer
    • Bill Ivie, Associate Producer

15A – Sporting Event/Game – Live/Unedited – Program/Special

  • Boys State Basketball 3-A Final/DeLaSalle vs. Minneapolis Washburn- KSTC-TV
    • Dennis Silva, Executive Producer
    • Brian Monahan, Producer
    • Monica Doyle, Producer
    • Joe Johnston, Producer
    • Patrick O’Connor, Director
    • Bob Rossborough, Technical Director
    • Chris Long, Studio Host
    • Trent Tucker, Studio Analyst
    • Lea B. Olsen, Studio Analyst
    • Dave Lee, Play By Play
    • Richard Coffey, Color Analyst
    • Tori Holt, Sideline Reporter
    • David Linstad, Photographer/Editor
    • Nick Tieri, Photographer
    • Ravyn Silva, Photographer
    • Jonathan Whitney, Graphics
    • John Salzwedel, Technical Advisor

15B – Sporting Event/Game – Live/Unedited – Series

  • Minnesota Timberwolves- FOX Sports North
    • Jeffrey Byle, Executive Producer
    • Joseph Maar, Coordinating Producer
    • Trevor Fleck, Producer
    • Dave Dittman, Director
    • Tom Hanneman, Play by Play
    • Jim Petersen, Analyst
    • Robby Incmikoski, Reporter
    • Bruce Wolfe, Graphics Operator
    • Ryan Semanko, Producer
    • Skip Krueger, Producer
    • Kevin Lynch, Reporter
    • Marney Gellner, Reporter

16A – Weather-Single Story/Segment

16B – Weather – Weathercast (Segment in a newscast)

17A – Documentary – Cultural

  • Slavery by Another Name: Behind the Scenes – Twin Cities Public Television
    • Daniel Pierce Bergin, Producer/Videographer/Editor
    • Heidi Van Heel, Co-Producer
    • Nick Grady, Videographer
    • Maribel Lopez, Production Assistant
    • Catherine Allan, Executive Producer
    • Gerald Richman, VP National Productions
    • Terry O’Reilly, Chief Content Officer
    • Ted Hinck, Managering Producer
    • Ezra Gold, Online Editor

17B – Documentary – Historical

  • Kings of the Court- South Dakota Public Broadcasting
    • Bob Bosse, Director of Television
    • Chad Andersen, Producer
    • Kyle Mork, Editor
    • Dave Kemp, Consultant

17C – Documentary – Topical

  • Transplant: A Gift for Life- Twin Cities Public Television
    • Dennis J. Mahoney, Producer/Director/Writer
    • John Whitehead, Co-Producer/Writer/Editor
    • Emily Stevens, Co-Producer/Managing Producer
    • Geoff George, Director of Photography
    • Ezra Gold, Online Editor/Colorist
    • Mitch Griffin, Sound Design/Production Audio
    • Joan O’Brien, Line Producer
    • Kyle Blakeborough, Associate Producer/Post Coordinator
    • Jeff Forester, Associate Producer
    • Johnny Hagen, Production Audio
    • Jo Young, Associate Producer
    • Lisa K. Johnson, Production Audio
    • Bob Sturm, Production Audio
    • Jon Van Amber, Graphics Art Director
    • Daniel Gumnit, Director of National Program Development
    • Kristin Pederson, Engagement & Promotion
    • Melissa Block, Development Coordinator
    • Maribel Lopez, Development Coordinator
    • Gerarld Richman, Executive Producer
    • Terry O’Reilly, Chief Content Officer

18 – Children (12 & Under)

  • Lakeville Kids & Government – Lakeville Government Channel 16
    • Jim Schiffman, Producer/Writer/Puppeteer
    • Tim Klausler, Photographer

19 – Teen (13 and up)

20 – Education/Schools

  • StepUP- Vox Pop Productions
    • Michael Sutz, Producer

21A – Health/Science/Environment – Single Story

21B – Health/Science/Environment – Program

  • Concussion Discussion – KARE-TV
    • Ron Stover, Photojournalist
    • Tacy Mangan, Producer
    • Julie Nelson, Anchor/Reporter
    • Randy Shaver, Anchor/Reporter
    • Mike Pomeranz, Anchor/Reporter
    • Jeff Kraker, Photojournalist
    • Jeff Wiltgen, Photojournalist
    • Dan Schuchman, Photojournalist

22A – Historic/Cultural/Nostalgic – Single Story

  • Old Minneapolis- KMSP-TV
    • Tom Lyden, Reporter
    • Spencer Driskill, Photographer
    • Josh Grenier, Photographer

22B – Historic/Cultural/Nostalgic – Program

  • Lost Twin Cities III – Twin Cities Public Television
    • Emily Goldberg, Producer
    • Linda James, Associate Producer
    • Michael Phillips, Director of Photography
    • Joseph Demko, Field & Post Production Audio
    • Aaron Schloer, Production Assistant
    • Stephanie Mosher, Additional Research
    • Jamie MacDonald, Web Specialist
    • Jessi Foell, Web Specialist
    • Don Shelby, Narrator
    • Larry Millett, Author, Lost Twin Cities
    • Joel Zimmerman, Production & Web Coordinator
    • Joan O’ Brien, Line Producer
    • Norbert Een, Managing Producer
    • Dianne Steinbach, Executive Producer
    • Terry O’Reilly, Chief Content Officer

23A – Military – Single Story

  • Last Call at the VFW- KARE-TV
    • Boyd Huppert, Producer
    • Jonathan Malat, Co-Producer
  • These Trees Stand Up For Them- WideSkreen.tv
    • Sam Scaman, Producer
    • Mark Anderson, Producer/Photographer
    • Timothy Blotz, Producer
    • Rod Rassman, Producer/Photographer
  • Turned away at the VA – StarTribune
    • McKenna Ewen, Multimedia Producer
    • Mark Brunswick, Reporter

23B – Military – Program

  • Iowa Soldiers Remember Afghanistan- Iowa Public Television
    • David J. Miller, Producer/Director
    • John Nichols, Executive Producer/Writer
    • Tony Leys, Afghanistan Reporting
    • John Torpy, U.S. Videography
    • Philip Blobaum, U.S. Videography
    • Rodney White, Afghanistan Videography
    • Peter Shinn, Afghanistan Videography
    • J. Winkowski, Afghanistan Videography
    • Neal Kyer, Editor
    • Jim Leasure, Audio
    • Joe Bustad, Graphic Design
    • Josh Buettner, Motion Graphics
    • Gretchen Watson, Transcription
    • Karen Ziebarth, Captioning
    • Tiffany Cleghorn, Transcription

24A – Informational/Instructional – Single Story

  • Eggs as Art- KSMQ-TV
    • Maria Bartholdi, Producer
    • Matthew Bluhm, Videographer
    • David Klassen, Off-line Editor

25A – Interview/Discussion – Single Story

  • Parole controversial for cop killer – StarTribune
    • Matt Gillmer, Producer
    • Paul McEnroe, Interviewer
    • Brian Peterson, Photographer

25B – Interview/Discussion – Program

  • Twins Town Hall- FOX Sports North
    • Jeffrey Byle, Executive Producer
    • Joseph Maar, Coordinating Producer
    • Becky Ross, Director of Communications
    • Bob Rohde, Director of Operations
    • Trevor Fleck, Producer
    • Vanessa Lambert, Producer
    • Michael Oddino, Director
    • Anthony LaPanta, Host
    • Mike Pomeranz, Moderator
    • Marney Gellner, Reporter
    • Peter Anderson, Production Assistant
    • Jordan Austin, Production Assistant
    • Christian Rangel, Production Assistant
    • Bruce Wolfe, Graphics Operator

26A – Magazine Program – Single Story

  • Amanda Hocking- KSMQ-TV
    • Maria Bartholdi, Producer
    • Matthew Bluhm, Videographer
    • Charles Czech, Managing Producer
  • Mini Steve- KSMQ-TV
    • Maria Bartholdi, Producer
    • Matthew Bluhm, Videographer
    • Charles Czech, Managing Producer

26B – Magazine Program – Program

  • Minnesota Original: Episode 319- Twin Cities Public Television
    • Ashleigh V. Rowe, Senior Series Producer
    • Marissa Blahnik, Producer
    • Amy Melin, Field Producer
    • Angie Prindle, Field Producer
    • Kate McDonald, Associate Producer
    • Brittany Shrimpton, Associate Producer + Narrator
    • Dan Huiting, Director of Photography/Editor
    • Steven Flynn, Camera
    • Jon Springer, Camera
    • Ryan Thompson, Camera
    • Ezra Gold, Online Editor
    • Skip Davis, Offline Editor
    • Adam Geiger, Offline Editor
    • Kate Westlund, Production Assistant
    • Brian Wagner, Additional Online Editing
    • Mitch Griffin, Field Audio
    • Vern Norwood, Field Audio
    • Joe Demko, Field/Post Production Audio
    • Ben Malley, Senior Graphics Designer
    • Jessi Foell, Web Specialist
    • Joel Zimmerman, Production/Web Coordinator
    • David Roth, Managing Producer
    • Norbert Een, Senior Managing Producer
    • Dianne Steinbach, Senior Director of Arts/Cultural Media
    • Terry O’Reilly, Chief Content Officer

27A – Public/Current/Community Affairs – Single Story

  • Feed My Starving Children – FOX Sports North
    • Jeff Byle, Executive Producer
    • Joseph Maar, Coordinating Producer
    • Paul Hipp, Producer
    • Marney Gellner, Reporter
    • Nicole Kunkel, Editor
    • Ralph Gasow, Photographer
  • Picture of Hope – KEVN-TV
    • Justin Pazera, Reporter/Producer/Editor

27B – Public/Current/Community Affairs – Program

  • Lost Warriors- StarTribune
    • Jim Gehrz, Producer/Photographer
    • Jenni Pinkley, Co-Producer
    • Mark Brunswick, Reporter

28A – Special Event Coverage (other than News or Sports) LIVE

  • News On Tour: Music in Plymouth- Channel 12/Northwest Community Television
    • Mike Johnson, News Director/Anchor
    • Alexandra Renslo, Anchor
    • Corey Bork, Producer
    • Delane Cleveland, Reporter
    • Renee Banot, Reporter
    • Shannon Slatton, Reporter
    • John Jacobson, Sports Director
    • Jamie Anderson, Chief Photographer
    • Benjamin Kroll, Photographer
    • Dustin Scholl, Photographer
    • Brandon Bankston, Photographer
    • Chris Sehnert, Director/Technical Director
    • David Dobrin, Graphics Artist
    • Matt Kilby, Audio Operator
    • Dustin Dancisak, Production Assistant
    • Bryan Nelson, Technical Assistant

28B – Special Event Coverage (other than News or Sports) – Edited

  • The Plein Air Brush Off!- WDSE-TV
    • Karen Sunderman LaLiberte, Producer/Host
    • Steven Ash, Producer/Editor/Camera
    • Nick Clingman, Field Audio
    • Ted Pellman, Camera
    • Jacob LeBeau, Field Audio
    • Judy Morrissey, Camera

29 – Interstitial

  • Arts Scene: Minnesota- Twin Cities Public Television
    • Ashleigh V. Rowe, Producer
    • Ezra Gold, Online Editor
    • Brittany Shrimpton, Associate Producer
    • Steven Flynn, Camera
    • Mark Hentges, Camera
    • Michael Phillips, Camera
    • Mitch Griffin, Field Audio
    • Lisa K. Johnson, Field Audio
    • Joe Demko, Post Production Audio
    • Joel Zimmerman, Production Coordinator
    • Ted Hinck, Managing Producer
    • Christine Maloney, Managing Producer
    • Dianne Steinbach, Executive Producer
    • Gerry Richman, Executive in Charge of Production
    • Terry O’Reilly, Chief Content Officer

30A – Community/Public Service (PSA) – Single Spot

  • Step Up To End Hunger- StoryTeller Media & Communications/Bremer Bank
    • Ed Heil, Executive Producer
    • Teresa Morrow, Executive Producer
    • Chad Whisnant, Multimedia Producer
    • Heidi Ruen, Director
    • Nick Kesler, Director of Photography
    • Mark Anderson, Creative Director

30B – Community/Public Service (PSA) – Campaign

  • Judges scores on all entries did not meet minimum requirements for standard of excellence. No award presented.

31A – Promotion: Single Spot

  • Always 60- WCCO-TV
    • Casey Kespohl, Creative Director
    • Jodi Oelfke, Writer/Producer/Editor
    • Raul Cadena, Director of Photography

31B – Promotion – Image

  • AM Campaign- WCCO-TV
    • Casey Kespohl, Creative Director
    • Jodi Oelfke, Writer/Producer/Editor
    • Errol Allmacher, Director of Photography
    • Raul Cadena, Director of Photography
    • Burke Daneman, Grip/Electric
    • Mike Marrone, Lighting Director

31C – Promotion – Sports

  • Judges scores on all entries did not meet minimum requirements for standard of excellence. No award presented.

31D – Promotion – Program

  • Ellen Launch- WCCO-TV
    • Scott Wooldridge, Executive Producer
    • Erica Hanna, Writer/Producer/Director/Editor
    • Errol Allmacher, Director of Photography
    • Bill Kruskop, Director Of Photography
    • Mike Marrone, Lighting Director
    • Casey Kespohl, Creative Director

32A – Commercial – Single Spot

  • Minnesota Vikings – We Are Vikings- Vikings Entertainment Network/Elite Edge Productions
    • Bryan Harper, Executive Producer
    • Erin Swartz, Marketing Mgr – Branding & Promotions
    • Ryan Semanko, Owner
    • Ryan Noreen, Creative Director
    • Nick Kesler, Producer/Videographer
    • Dannon Hulskotter, Director of Marketing
    • Steve LaCroix, Chief Marketing Officer
    • Rick Riley, Voice Talent

32B – Commercial – Campaign

  • Minnesota Vikings Campaign: From This Land- Vikings Entertainment Network/Elite Edge Productions
    • Bryan Harper, Executive Producer
    • Erin Swartz, Marketing Mgr – Branding & Promotions
    • Ryan Semanko, Owner
    • Ryan Noreen, Creative Director
    • Nick Kesler, Producer/Videographer
    • Dannon Hulskotter, Director of Marketing
    • Steve LaCroix, Chief Marketing Officer
    • Rick Riley, Voice Talent

33 – Station Excellence  Entry Video Pt. 1, Entry Video Pt. 2, Entry Video Pt. 3, Entry Video Pt. 4

  • KARE 11 – KARE-TV
    • Jane Helmke, News Director
    • KARE 11 Staff, KARE 11 Staff

34 – News Excellence  Entry Video Pt. 1,  Entry Video Pt. 2.,  Entry Video Pt. 3.,  Entry Video Pt. 4.

  • KARE 11 News – KARE-TV
    • Jane Helmke, News Director
    • KARE 11 Staff, KARE 11 Staff

35 – Community Service

  • Kitchen Fire Safety- KARE-TV
    • Jane Helmke, News Director
    • Mandy Whiteside, Community Relations
    • Jamie Novak, Fire Investigator
    • Jerry Rosendahl, State Fire Marshal

36 – Interactivity

  • Flood Facebook- KXMC-TV
    • Jim Olson – News Director
    • Tom Schrader – Chief Meteorologist
    • Shaun Sipma – Anchor / Reporter
    • Perry Olson – Anchor / Reporter
    • Jennifer Thorgramson – Anchor / Reporter
    • Alysia Huck – Anchor / Reporter
    • Joe Goldade – Weather Anchor
    • Piper Jones – Weather Anchor
    • Eric Manlove – Anchor / Reporter

37 – Musical Composition/Arrangement

  • Wake Up with FOX 9- KMSP-TV
    • Kevin Myers, Creative Director
    • Scott Brady, VP of Creative Services
    • Darren Rust, Producer
    • Nicole Thietje, Choral Director

38 – Audio

  • Step Up!- Rhythmic Circus
    • Miles Hanson, Audio Engineer

39 – Lighting

  • Steven Flynn Lighting Design – Twin Cities Public Television
    • Steven Flynn, Director of Photography
    • Angela Prindle, Producer
    • Joe Price, Lighting Director
    • Kate McDonald, Associate Producer
    • LIsa Johnson, Lighting Assist/Floor Director
    • Clayton Henderson, Lighting Assist
    • Joan O’Brien, Line Producer
    • David Roth, Line Producer
    • Ashleigh Rowe, Series Producer
    • Dianne Steinbach, Executive Director, Arts & Cultural Productions
    • Terry O’Reilly, Chief Content Officer
    • Dan Huiting, Camera

40A – Director – Newscast, Live or Live-to-Tape

40B – Director – Post-Production, Short Form (Promos, PSAs, Commercials, Opens, etc.)

41A – Editor – Program (Non-News)

41B – Editor – Short Form (Promos, PSAs, Commercials, Opens, etc.)

41C – Editor – News

  • Turned Away at the VA – StarTribune
    • McKenna Ewen, Editor

41D – Editor – Sports

  • Minnesota Gophers Football Introduction Video – Elite Edge Productions
    • Ryan Semanko, President

42A – Graphic Arts – Graphics – Non News

  • 2011-12 Minnesota Wild Video Open- Minnesota Wild Hockey Club
    • Maggie J. Kukar, Broadcasting & Production Manager
    • Paul Loomis, Manager, Game Presentation
    • Ryan Semanko, Elite Edge Productions
    • Ryan Noreen, Elite Edge Productions

42C – Graphic Arts – Animation (Non-News)

  • Minnesota Gophers Basketball Spot – Elite Edge Productions
    • Ryan Semanko, President
    • Ryan Noreen, Creative Director

42D – Graphic Arts – Animation (News)

  • Judges scores on all entries did not meet minimum requirements for standard of excellence. No award presented.

43 – News Producer

44A – Writer – Program (Non-News)

44B – Writer – News

44C – Writer – Short Form (Promos, PSAs, Commercials, Opens, etc.)

45A – On-Camera Talent – Anchor – News

45B – On-Camera Talent – Anchor – Weather

45C – On-Camera Talent – Anchor – Sports

45D – On-Camera Talent – Commentator/Editorialist

45E – On-Camera Talent – Performer/Narrator

  • Jim Schiffman – Lakeville Government Channel 16

45F – On-Camera Talent – Program Host/Moderator

45G – On-Camera Talent – Reporter – General Assignment

  • Boyd Huppert – KARE-TV

45I – On-Camera Talent – Reporter – Sports

  • Judges scores on all entries did not meet minimum requirements for standard of excellence. No award presented.

45J – On-Camera Talent – Sports Analyst

45K – On-Camera Talent – Sports Play-by-Play

  • BJ Schaben – Cyclone Television Network – MC22

46A – Photographer – Program (Non-News)

  • Steven Flynn Composite – Twin Cities Public Television
    • Steven Flynn, Director of Photography

46B – Photographer – Short Form (Promos, PSAs, Commercials, Opens, etc.)

46C – Photographer – News

46D – Photographer – Sports (Single Camera Only)

  • Duffers- KARE-TV
    • Jonathan Malat, Photographer

46E – Video Essay (Single Camera Only)

47 – Video Journalist

48 – Technical Achievement

  • Cooking Fires: Recipe for Disaster- KARE-TV
    • Jonathan Malat, Technical Advisor
    • Boyd Huppert, Technical Assistant
    • Jeff Wiltgen, Chief Technical Advisor
    • Jamie Novak, Fire Investigator


Comments are closed.