2006 Upper Midwest Emmy Recipients



Category 1A Newscast – Daytime (DMAs 1-20)
* 5 Eyewitness News Midday: Ford Plant Closes
KSTP
Chris Berg, News Director

Category 1B Newscast – Daytime (DMAs 21-140)
*
KCRG-TV9 Early Morning & Morning News: April 14, 2006
KCRG
Shannon Booth, Executive Producer
Nick Weig, Producer
KCRG-TV9 Staff

Category 1C Newscast – Daytime (DMAs 140+)
* 6 News First Good Morning
KAAL
Axel Gumbel, Producer
Tim McGonigal, News Director
Shelley Krusko, Anchor
Jason Howland, Anchor
Tim Elbertson, Meteorologist

Category 2A Newscast – Evening (DMAs 1-20)
* WCCO 4 News at 10
WCCO
Jeff Kiernan, News Director
Scott Howard
Matt Liddy

Category 2B Newscast – Evening (DMAs 21-140)
* NewsChannel 8 First News at 5
KCCI
Heidi Gojkovich, Producer
Steve Karlin, Anchor
Cynthia Fodor, Anchor
Angie Hunt, Reporter
Michelle Parker, Reporter
John McLaughlin, Meteorologist
Stacey Horst, Anchor
Mike Sims, Photographer
Jesse Landolt, Photographer
Dewey Wright, Photographer

Category 2C Newscast – Evening (DMAs 140+)
* The KTTC NewsCenter at Six
KTTC
Dennis Grant, News Director
Tom Overlie, Anchor
Betsy Singer, Anchor
Randy Brock, Meteorologist
Pat Lund, Sports
Rebecca Toews, Producer

Category 3A General Assignment Report – Within 24 Hours
* Hook, Line and Sinker
KARE
Joe Fryer,Reporter
Andy Sugden, Photographer

Category 3B General Assignment Report – No Time Limit
* Red Zone Offenses
KMSP
Jeff Baillon, Reporter
Tyler Ryan, Editor
John Michael, Producer

Category 4 Breaking News
* Kirby Puckett Dies
KSTP
Chris Berg, News Director

Category 5 Continuing Coverage
* Project Energy
WCCO
Don Shelby, Managing Editor
Andrew Wittenborg, Executive Producer
Joan Gilbertson, Senior Producer
Denny Draghiciu, Producer
Terri Gruca, Reporter
David Schechter, Reporter
Ben Tracy, Reporter
Tom Aviles, Photographer
Tony Knoss, Photographer
Jose Pascual, Photographer
Joe Berglove, Photographer

Category 6A Investigative Report – Single Story
* The WCCO-TV I-Team Presents: Airport Passenger Cart Accidents
WCCO
David Schechter, Reporter
Tom Aviles, Photographer

Category 6B Investigative Report – Series
* Tonya’s Story
KOTA
Shad Olson, Reporter/Producer/Photographer/Editor

Category 7A Feature News Report – Within 24 Hours
* The Long Walk
KARE
Jana Shortal, Reporter
Craig Norkus, Photographer

Category 7B Feature News Report – No Time Limit
* Land of 10,000 Stories: Doris and Dorothy
KARE
Boyd Huppert, Reporter
Jim Douglas, Photographer

Category 8 News Special
* Rollin’ on Three Rivers
KARE
Dana Thiede, Producer
Jeff Wiltgen, Photographer
Chuck Ulmer, Production
Julie Nelson, Anchor
Mike Pomeranz, Anchor

Category 9 Arts/Entertainment Program Feature/Segment/Special
* Nate on Drums
One Camera Productions
David Harris, Executive Producer
David Gillette
Linnea Mohn
Joe Shelton
Caleb Rick

Category 10 Business/Consumer News Single Story/Series or Feature
* Toxic Temptation?
KMSP
Trish Van Pilsum, Reporter
Spencer Driskill, Photographer
Brad Swagger, Photographer

Category 11 Children/Youth Program Feature/Segment/Special
* Auto-B-Good Season 2
Wet Cement Productions
Gary R. Meyer
Glenn A. Fletcher
Steve Abrahamson

Category 12 Teen Program Feature/Segment/Special
* Hell on Wheels
KMSP
Trish Van Pilsum, Reporter
Benjamin West, Photojournalis

Category 13A Health/Science – News Single Story/Series or Feature
* Choking Game
WCCO
Terri Gruca, Reporter
Tony Knoss, Photographer
Joan Gilbertson, Producer

Category 13B Health/Science – Program Feature/Segment
* Gift of Life #1 and #2
KARE
Mark Daly, Reporter
Andy Sugden, Photographer
Jim Douglas, Photographer
Tom Cornell, Photographer

Category 14A Politics/Government – News Single Story/Series or Feature
* Reality Check
WCCO
Pat Kessler, Political Reporter
Joan Gilbertson, Producer
Tony Knoss, Videographer

Category 14B Politics/Government – Program Feature/Segment
* Project Energy
WCCO
Don Shelby
Joan Gilbertson
Tom Aviles

Category 15A Sports – News Feature
* Their Way in the Skyway
KARE
Joe Fryer, Reporter
Monica Hanson, Photographer/Editor
Andy Sugden, Photographer
Jesse Thompson, Photographer
Jim Douglas, Photographer
Deb Lyngdal, Photographer

Category 15B Sports – Program
* Spotlight: Torii Hunter
FSN North
Trevor Fleck, Producer
Dan Truebenbach, Editor
Anthony LaPanta, Talent

Category 16A Sporting Event/Game-Live/Unedited, Program/Special
* Boy’s Hockey: St Thomas Academy vs. Hermantown
KSTC
Dennis Silva, Sports Producer
Steve Johnson
Pat O’Connor
Bob Rossborough
Clay Matvick
Phil Housley
Tom Hauser
Mike McGraw
Brian Bonin
Ann Carroll

Category 17A Documentary – Cultural
* Cass Gilbert: Standing the Test of Time
TPT
Daniel Pierce Bergin, Producer/Director
Dianne Steinbach, Executive Producer
Robert Hutchings, Videographer
Pamela Palan, Production Manager
Chris Beaty, Composer
Tom Scott, Composer

Category 17B Documentary – Historical
* Iowa’s World War II Stories
Iowa Public Television
David J. Miller, Producer/Director
Jack Shepard, Executive Producer
Theresa Knight, On-Line Editor
Peter Tubbs, Videographer
John Torpy, Videographer
Philip Blobaum, Videographer
Steve Carns, Videographer
Jeffrey Hedquist, Narrator
Jim Leasure, Audio Mix
Christoph Zirngibli, Original Music Composer
U4 Fimusic Ensemble, Musicians
Alisa Kroeze, Artist
Joe Bustad, Artist
Josh Buettner, Open Animation
Jeff Muller, Announcer
Karen Zeibarth, Closed Captioning/Production Assistant
Tiffany Cleghorn, Production Assistant
Danny Engresser, DVD Authoring

Category 17C Documentary – Topical
* Spelling Bee
KSTP
Jason Davis, Executive Producer
Gail Brown, Senior Producer
Jason Hanson, Photographer
Dave Peterson, Photographer
Julie Moravchik, Field Producer

Category 18 Magazine Program
* Family Reunions
KSTP
Jason Davis. Executive Producer
Gail Brown, Senior Producer
Phil Thiesse, Photographer
Dave Peterson, Photographer
Julie Moravchik, Field Producer

Category 19 Public/Current/Community Affairs
* Breath of Heaven/Life of Hell – An Account of Methamphetamine in North Dakota
Results Unlimited
Bob Lindee, Co-Producer, Editor, Photographer, Narrator
John Gorman, Co-Producer, Writer, Photographer

Category 20A Special Event Coverage – Live
* Boom: The Zip Feed Tower
KELO
Mark Millage, News Director
KELO News Staff

Category 21A Community/Public Service – Single Spot
* Race Ribbon
KARE
Dave Kodet, Producer/Writer/Editor

Category 21B Community/Public Service – Campaign
* Anti-Smoking Campaign
WAST
Chris Misun, Director/Editor
Caylen Pringle, Photographer

Category 22A Promotion – News Promo-Single Spot
* Diner – Weather & Sports
WCCO
Scott D. Wooldridge, Director, Producer
Jodi Oelfke, Senior Producer, Editor
Wendy McMahon, Writer
Lee Burg, Art Director

Category 22B Promotion – News Promo-Campaign
* Mystery Blimp – The Red October
KMSP
Scott Brady, VP, Creative Services
John Dunn, Promotion Director
Leslie Lyndon, VP, Creative Services (Fox Television)
Carol Rueppel, General Manager
Toby Page, Blimp Project Manager
Diana Page, Blimp Coordinator
Sue Kawalerski, Consultant
Mark Cross, VP, Finance
David Keneipp, Legal Consultant

Category 22C Promotion – Image-News
* Reality Check
WCCO
Jodi Oelfke, Senior Producer, Editor
Casey Kespohl, Creative Director
Chad Haag, Senior Designer

Category 22D Promotion – Program-Single Spot
* Twins/Dodgers
FSN North
Tod Lavanty, Producer
Karen Godfrey, Assistant Producer
Martin Ade, Graphics

Category 22E Promotion – Program-Campaign
* Urban Legends
FSN North
Tod Lavanty, Producer
Karen Godfrey, Assistant Producer
Jenn Webb, Graphics

Category 22F Promotion – Image-Station
* Just You Laugh
KMSP
Kevin Myers, Senior Producer
Tammy Bloom
Michael Greene

Category 23A Commercial – Single Spot
* Minnesota Twins: Gamer
Periscope
Patrick Klinger, VP, Marketing, MN Twins
Charlie Callahan, VP, Creative Director
Quan Hoang, Associate Creative Director, New Media
Cynthia Dutcher-Flack, Senior Account Executive
Nancy O’Brien , Director of Advertising, MN Twins

Category 23B Commercial – Campaign
* Minnesota Twins: Cooler, Gamer, Souvenir
Periscope
Patrick Klinger, VP, Marketing, MN Twins
Charlie Callahan, VP, Creative Director
Quan Hoang, Associate Creative Director, New Media
Cynthia Dutcher-Flack, Senior Account Executive
Nancy O’Brien, Director of Advertising, MN Twins

Category 25 Interactivity
* Make Millions Online in Iowa
KCRG
Mark Geary, Reporter
Scott Abing, Videographer

Category 26A Audio – Live
* KARE 11 Today Christmas Show
KARE
Dean Weisser, Audio Engineer

Category 26B Audio – Post-Production
* Auto B Good Season II, Movie “FX”, Episode 202
Aaron/Stokes Ltd
Tommy Lindquist, Supervising Sound Designer, Dialog Recording
Darin Heinis, Sound Designer, Re-Recording Mixer
Jason Almendinger, Sound Designer
Brad Stokes, Music Scoring Mixer
Adam Johnson, Audio Post
Heidi Stokes, Audio Post Coordinator
Aaron Stokes, Audio Post-Production Service

Category 27A Musical Composition/Arrangement
* Auto B Good Season II: 202-Movie “FX”
Aaron/Stokes Ltd
Phil Aaron, Composer
Brad Stokes, Music Scoring Mixer
Tommy Lindquist, Supervising Sound Designer
Darin Heinis, Sound Designer, Re-Recording Mixer
Jason Almendinger, Sound Designer
Adam Johnson, Audio Post
Heidi Stokes, Audio Post Coordinator
Aaron Stokes, Audio Post-Production Services

Category 28A Director – Live/Live to Tape
* The St Paul Chamber Orchestra at the SPCO Center
TPT
Jeffrey Weihe, Director

Category 28B Director – Post-Production
* Kevin Myers
KMSP
Kevin Myers, Senior Producer

Category 29A Editor – Program
* Minnesota Spellbound
KSTP
Jason Hanson

Category 29B Editor – News
* He Shoots, He Edits
KMSP
Troy A. Hale, Photojournalist

Category 29C Editor – Sports
* Chad Whisnant Composite
KSTP
Chad Whisnan

Category 30A Graphic Arts – Graphics
* KMSP/WFTC Graphics Compilation
KMSP
Michael Greene
Brian Wienholz
Dennis Garcia

Category 30B Graphic Arts – Graphics-News
* Haag Composite
WCCO
Chad Haag, Senior Designer

Category 30C Graphic Arts – Animation
* Auto-B-Good Season 2
Wet Cement Productions
Charles Meyer
John Loder
Mark Dunshee
Matt Meyer

Category 31B Lighting – Location
* Aperture
KMSP
Benjamin West, Photojournalist

Category 32A On-Camera Talent – News Anchor
* Jeff Passolt
KMSP

Category 32B On-Camera Talent – Weather Anchor
* Jay Trobec
KELO

Category 32C On-Camera Talent – Sports Anchor
* Mark Rosen
WCCO

Category 32D On-Camera Talent – Commentator/Editorialist
* Almanac Visual Essay
TPT
David Gillette, Essayist/Cartoonist

Category 32E On Camera Talent – Program Host
* Morgan Halgren
Iowa Public Television

Category 32F On-Camera Talent – Reporter
* Boyd Huppert
KARE

Category 33A Photographer – Program
* Cass Gilbert: Standing the Test of Time
TPT
Robert Hutchings, Director of Photography

Category 33B Photographer – News
* Andy Shilts Composite
KMSP
Andy Shilts, Photographer

Category 33C Photographer – Sports
* Ski Jumping
KMSP
Troy A. Hale, Photojournalist

Category 34 Technical Achievement
* Getting the Gig
KMSP
Matthew Knisely

Category 35A Writer – Program
* Nate on Drums: “The City Sizzler”
One Camera Productions
David Gillette, Head Writer
Linnea Mohn, Writer
David Harris, Writer

Category 35B Writer – News
* Boyd Huppert’s Land of 10,000 Stories
KARE
Boyd Huppert, Reporter

Category 36A College – News
* Stop on Red
University of Minnesota
Kim Johnson, Reporter

Category 36B College – Program (Non-News/Entertainment)
* My Mom Got a Boob Job
University of Minnesota
Kim Johnson, Producer



Comments are closed.